2020'in en iyi düğün fikirlerini derledik !!!

Menü

Mitolojik Düğünler

Mitolojik Düğünler

Dünyanın hangi bölgesinde yaşarsa yaşasın; inancı, dili, örf ve adetleri, dini ne denli değişiklik gösterse de dünya halklarının hemen hemen benzeş bazı uygulamaları vardır. Düğün bunlardan belki de benzeşe en yakın olanıdır.

Nişan, düğün, çalgı, oyun ilk gece birlikteliği neredeyse değişik toplum ve kültür yapılarında aynısıyla bakidir. Düğün tarihinin en derinlerine indiğimizde karşımıza hiç kuşkusuz Mezopotamya kültürü çıkacaktır. Çok konunun ilkinin baz alındığı bu bölge kavimlerinin inanç ve adetleri değişik kültürlerce basit değişiklerle uygulana gelmektedir.

İnsanoğlu antik çağlardan itibaren evliliği kutsamış, tanrıların aracılığı ile yapılan evlilikleri onların nezdinde kendi toplumlarında mitolojik öykülere çevirmişlerdir.

Tanrıların Kutsalı

Evlilik tarihinin unutulmaz evlilikleri insanların tanrı konumunda gördükleri değerlerin ya da kişiliklerin aralarında olan evlilikler olduğu mitolojinin olmazsa olmazıdır.

 

küçük bir hatırlatma Sinem kobal ve Kenan İmirzalıoğlu için hazırladığımız düğün slaytımızı izlediniz mi ?
Sizde anasayfamızı ziyaret ederek bu gibi YÜZLERCE FARKLI  düğün slaytını izleyip bir tane sipariş verebilirsiniz.  ANASAYFA İÇİN TIKLA

 

İlk bakışta anlamsız gibi görünen evliliğe tanrısal bir özellik yükleme inancı aslında evliliği kutsama olayından başka bir şey değildir. Mitolojide yer alan evliliklerin başında hiç kuşkusuz Zeus ile Hera arasında olan evliliktir.

İlahların Aşkı

Gözlerden uzak bir yerde yaşayan Hera’ yı kendisine eş olarak seçen Zeus guguk kuşu kılığına girerek ona evlenme teklifinde bulundu. Zeus ona gelmiş geçmiş en büyük düğünü yaptı. Kitheron dağlarında yapılan düğün sırasında bembeyaz bulutlar geline gelinlik olurken ağaçlar gelecek nesil çocukları için onları yerlere eğilerek selamladı, gelinle damadın geçişleri sırasında rüzgarın ruhani ritmi eşliğinde tüm çiçekler hatta bodur makiler bile ahenkle dans ettiler. Görkemli evlilik düğünü sonrası Olympos dağlarının üzerinde bulutlar üstündeki saraylarına çekildiler.

Saatleri Kısa Sürdü

Başlangıçta bu evlilik saadet doluydu ve şairlere esin verecek düzeydeydi. Ancak bu hal uzun sürmedi. Göklerin sahibi ve baş tanrı olan Zeus çok çapkın bir kişilikti.

Hera ise gelmiş geçmiş en büyük tanrıça ve aynı zamanda en kıskanç dişiydi. İlerleyen zamanda güzeller güzeli İo’ya  göz koyan Zeus’a engel olmak için Hera, İo’yu ineğe çevirdi. Zeus’un çapkınlıklarından bıkan Hera onu terk ederek gizli bir yere yerleşti. Aşk acısı çeken Zeus onu kıskandırarak bulabilmek için bir söylenti yaydı ve güzel bir gelin aradığını duyurdu.

Görkemli bir düğün organize etti. Kıskançlık krizine giren Hera yeni gelini görmek için düğün alanına geldiğinde gelinin tahta bir maket olduğunu gördü. Sevgilisine tahta maketteki gelinliği giydiren Zeus kıskanç Hera ile ikinci kez evlendi.

kategoriler:   Bütün Yazılar, düğün etkinlikleri

Yorumlar

Üzgünüm bu konu için yorumlama kapalı !!!

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com