2021'in en iyi düğün fikirlerini derledik !!!

Menü

Kültürler Arası Ortak Düğün Adetleri

Kültürler Arası Ortak Düğün Adetleri

Geçmişten günümüze önemli bir kültür olan düğünler, iki kişinin evlilik çatısı altında bir aile haline geldiğinin yetkili kişilerle birlikte ilan edilmesidir. Özel düğün törenleri için edebiyat metinlerinin okunması, sembolik hediyeler sunulması ve çocuklara şeker dağıtılması gibi birçok adet, farklı kültürlerde ortaktır.

Çiçekler, doğurganlık ve bereketin artması için buğday türü şeylerin gelin ve damatların başının üzerinden atılması oldukça eski gelenekler arasındaydı. Gelin ve damat artık bir aile olduklarını herkese ilan edebilmek için törenlerle bir kutlama düzenlemektedir.

Düğün töreni birçok kültürde ikram ve düğün kahvaltılarıyla devam eder. Daha sonra evlenen çift, birbirlerine ve ailelerine alışmak için bir süre balayı yaşar.

 

küçük bir hatırlatma Sinem kobal ve Kenan İmirzalıoğlu için hazırladığımız düğün slaytımızı izlediniz mi ?
Sizde anasayfamızı ziyaret ederek bu gibi YÜZLERCE FARKLI  düğün slaytını izleyip bir tane sipariş verebilirsiniz.  ANASAYFA İÇİN TIKLA

 

Beyaz Gelinlik Simgesi

Kraliçe 1.Victoria’ya kadar gelinler düğünlerde en güzel giysilerini giyiyordu. Daha sonra Victoria’nın düğününden itibaren gelinlik simgesi beyaz oldu.

Batı dünyasından başlayan bu adetler, gittikçe doğu kültürüne de yayılmaya başladı. Hala bazı ülkelerde kırmızı gelinlik giyilmesi söz konusu olurken, ülkemizde de gelinlik tercihi beyaz renklerden oluşmaktadır.

Düğün yüzüğü ise, Roma inancına göre kalbe giden sol yüzük parmağı damarının simgesi olarak tercih edilmiş, ama tam olarak anlamı bilinmemektedir.

Evliliğin Dini Yönü

Asırlardır insanlar evlilik yaşarken bunun kutsal olduğunu ve tanrılara şükranlarını belirtmeleri gerektiğine inanmışlardır.

Tanrıların evliliği kutsamasına oldukça fazla önem verilirdi. Bu nedenle evlilik ritüelinin her dinde özel bir geleneği vardır. Bazı geleneklerde eşcinsel evliliklerine de izin verilmektedir.

Tektaşlar

Tektaşlar genelde evlilik tekliflerinde kullanılırlar. Bunun neden dolayı ortaya çıktığı bilinmese de, tarihte Avusturya Arşidükünün Mary’e verdiği yüzüğün ilk tek taş yüzük olduğu ortaya çıkmıştır.

Mitolojide ise, Eros oklarında bulunan elmasların kalpleri çalmak için kullanıldığına inanılırdı. Kalpten kalbe giden bir bağ olarak tercih edilen yüzükler de, önemli bir düğün geleneğidir.

Gelin ve Damat Farklı Kültürdense

Gelin ve damadın geleneklerinin farklı olması durumunda, genelde iki farklı düğün uygulanmaktadır.

Her ülkede bu tür farklılıkların tercih edilmesi söz konusudur. Özellikle değişik kültürlerin iki ayrı eğlence haline gelen düğünleri tercih edildiğinde, birçok kişinin merak ettiği hususlardan olan çifte düğün de herkesin kendine özgü gelenekleri ile yapılır.

kategoriler:   Bütün Yazılar, Düğün fikirleri

Yorumlar

Üzgünüm bu konu için yorumlama kapalı !!!

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com