2020'in en iyi düğün fikirlerini derledik !!!

Menü

Kültürde Düğünlerin Önemi

Kültürde Düğünlerin Önemi

Günümüzde örf ve adetlerle yapılabilen düğünler olduğu gibi akla zor gelecek yöntemlerle düğünler yapılsa da aslında ana şema hemen hemen bellidir.

Gelinlik, damatlık düğünde çalgı oynanan oyun ve takı. Düğünler tarihi mitolojik birçok kaynakta benzeş anlatılarla günümüze dek gelir. Bu kaynakların başında hiç kuşkusuz diğer mitolojik ilklerde olduğu gibi bu konuda da Sümerlerden gelenlerdir. Birçok konuda medeniyetin beşiği olan Mezopotamya düğün konusunda da öne çıkar.

Günümüze şiirlerle destanlarla anlatılagelen Tanrısal figürler Temmuz ve İnanna’ın düğünleridir.

Tanrılara Şükran

Yeşillik ve bitki Tanrısı olan Temmuz; güzellik ve gök kraliçesi olan İnanna’yaaşık olur.  Birçok aşığı olan kraliçe Temmuz’a karşılık veriyor. Temmuz sevgilisinin kapısında beklerken kraliçenin annesi kızına ne yapması gerektiğini anlatıyor.
küçük bir hatırlatma Sinem kobal ve Kenan İmirzalıoğlu için hazırladığımız düğün slaytımızı izlediniz mi ?
Sizde anasayfamızı ziyaret ederek bu gibi YÜZLERCE FARKLI  düğün slaytını izleyip bir tane sipariş verebilirsiniz.  ANASAYFA İÇİN TIKLA

 

Bu adama iyi bir eş olabilmesi için kutsal leğende yıkanmasını sonra bulut tülleri ile sarılmasını ve süslenmesi ve temmuzu böyle karşılamasını istiyor. Tanrıça annesinin sözlerini yerine getirip kapıyı açıyor. Temmuz kapı açıldığında ay gibi parlayan İnanna’yı karşısında görünce büyüleniyor ve ona aşk dolu ilk sözleri söylüyor; sen diyor tapılacak kadınsın” böylece mitolojik çağın ilk görkemli düğün şöleni başlıyor.

Düğünlerde Müzik

Tüm Mezopotamya bölgesinin en yetenekli şairleri ve çalgıcıları çağrılıyor. Tüm tanrılar ve hizmetlileri düğüne teşrif ediyorlar. Öncelikle kraliçe hazine odasından mücevherlerle onurlandırılıyor. Dilediklerini seçiyor.

İlk ayın doğuşundan dolunayın en parlak anına dek düğün perilerin birbirinden büyüleyici danslarıyla günlerce sürüyor. Gerdek gecesi geliyor, pembe taşlarla süslenmiş bembeyaz bir yatak hazırdır. Temmuz sevgilisinin kadınlık organını kutsal gök teknesine benzetip kutsuyor bu diyor sonsuz gökyüzünün bereketli topraklarıdır. Kraliçe yanıtlıyor evet bu toprağı kim sürecek, temmuz ben süreceğim diyor.

Günümüzde de Benzerlikler Var

Kraliçe erkeğini yatağa davet ediyor ruhani sevişme ayini saatlerce sürüyor. Sonunda temmuz bir elini İnanna’nın kalbinin üzerine koyup fısıldıyor “kalp kalbe uyumak çok tatlıdır” inanna yanıtlıyor “birlikte olmak çok büyük zevk verdi.

Mitolojinin bu ilk düğünü bu birliktelik ile yeryüzüne bolluk ve bereketi getiriyor. Büyük aşk ve sonrası düğün çeşitli şekilde günümüze dek şiirlerle, destanlarla dilden dile anlatıla gelerek günümüze dek sürüyor.

kategoriler:   Bütün Yazılar, düğün etkinlikleri

Yorumlar

Üzgünüm bu konu için yorumlama kapalı !!!

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com