2021'in en iyi düğün fikirlerini derledik !!!

Menü

düğün slaytları için tıkla gelin çiçeğinizi kurutarak ömür boyu saklayın

Merhaba arkadaşlar gelin çiçeğinizi kurutarak ömür boyu saklayın  bunun içi tabii bir çok yöntem var tabii illaki sizinde bir bayan olarak çiçeklerle alakanız vardır hepiniz en azından kitap arasında çiçek kurutmuşsunuzdur fakat ömür boyu saklanması söz konusu olduğunda daha profesyonel bir çalışma olması uygun olur bu sebeple size en etkili yöntemi açıklayacağım.

bunlardan en temizi polyester reçine içinde saklama bunun ile ilgili bir konu yazmıştık fakat bu sefer çerçeve içinde saklama  yöntemini paylaşmak istiyorum.

 

Kurumuş çiçekleri bazan bir kitap yaprağının arasında, bazen süs eşyalarıyla bütünlenmiş bir aranjmanda buluruz. Kurutulmuş bir çiçek anılarımızda yer edinirken, çevremizi değerlendirmekte de hep onlar kullanılmıştır. Sevdiğimiz, beğendiğimiz yada nadide çiçekleri uzun yıllar bütün güzelliğiyle koruyup sergileyebilmek için, onları kurutarak saklamaya çalıştık. işte bu yazıda çiçeklerimizi nasıl kurutabileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

çiçek kurutmada ilk dikkat edilecek esaslar; kurutulacak çiçeğin renginin ve şeklinin korunmasıdır. ilk önceleri kuruluşa koşullarında bu unsurlara dayanıklı çiçekler tercih edilirken sonraki zamanlarda biçim ve rengin korunmasını sağlayacak metodlar geliştirilmiştir. çiçek kurutmada kurutulacak bitkinin büyüme sürecindeki devre ve toplanacağı vakit önemli yer teşkil eder. Daha iyi netice elde etmek için çiçekler nemin az olduğu bir günde, sabah çiği yada akşam nemi vurmadan toplanmalı ve kurutma işlemine tabi tutulmalıdır.

çiçek kurutmada kullanılan başlıca metodlar şunlardır:

*Hava ile kurutma4298_kurumus_cicek_1

*Presleyerek kurutma

*Griselin ile kurutma

*Kumda kurutma

*Borax ile kurutma

*Silisyum ile kurutma

*Mikro dalga fırında kurutma

Hava ile Kurutma

En doğal kurutma yöntemi olan hava ile kurutma yönteminde hiç bir kimyasal kullanılmaz. Kurutma işlemi iyi hava saha, sıcak, kuru, temiz, karanlık ve ya loş ışıklı bir ortamda yapılmalıdır. Kurutma işlemi ne kadar sıcak ve kuru bir ortamda yapılırsa o kadar hızlı olur ve deformasyon azalır. ayrıca fer alan ortamlarda çiçeğin renginde solma olabilmektedir. Bu nedenle kurutma koşulları iyi hazırlanmalıdır. işlem sırasında kurutacağımız çiçek nem almayacak bir şekilde aksi asılmalı ve süreç sırasında üstünde oluşacak toz tabakası itinalı bir şekilde temizlenmelidir. çiçek üzerinde oluşacak toz ve bakteriler bozulmaya sebep olabilmekte. Hava ile kurutma yöntemiyle kurutma işlemi çiçeğin cinsine göre 2 ile 5 hafta arasında sürmektedir.

Presleyerek Kurutma4298_kurumus_cicek_4

Presleyerek kurutma yönteminde çiçek preslendiği için derinliğini kaybederek yassı 2 boyutlu bir görünüme girer. Bu nedenle kalın ve etli çiçekler için müsait bir metod değildir. Kurutulmak istenen çiçek kurutma kağıdı arasına yerleştirilerek uygun oranda pres altına sokulur( kitap vb. ağırlıklar kullanılabilir). Kurutma süresinde kurutma kağıtları kontrol edilerek nemlenen kağıtlar değiştirilir. Presleme yöntemi ile 2 ile 4 hafta arasında kurutma yapılabilmektedir.

Griselin ile Kurutma

Griselin ile kurutma bir çok fazla etli ve kalın yapraklı çiçek için ülkü bir yöntemdir. Griselin kurutulan çiçekler uzun yıllar bozulmadan saklanabilmektedir. Bu işlem esnasında yaprak ve çiçeklerde renk değişimleri görülmektedir. Griselin solüsyonu iki ölçek sıcak suya bir ölçek griselin eklenerek elde edilir ve tatbik edilecek kaba yeterli ölçüde konulur ve çiçekler bu kaba batırılır. Kaptaki solüsyonun ölçüsü denetim edilerek eksilme olduğunda aynı ölçüde ek edilir. Yumuşak dokulu çiçeklerde 3 ile altı gün süren işlem odunsu bitkilerde 6 haftaya kadar uzayabilir.

Kumda Kurutma

Hava ile kurutma bir aşırı çiçekte etkili olmasına rağmen tüm çiçekler bu yöntemle etkili bir biçimde kurutulamamaktadır. Presleme yöntemi de çiçeğin alternatifini bozduğu için kumda kurutma yöntemi geliştirilmiştir. işlem sırasında kullanılacak kum aşırı ince taneli ve içindeki minarelerden, doğal maddelerden ve milden arındırılmış olmalıdır. Yıkanıp süzülen ve iyice kurutulan kum kurutulacak çiçeğe, müsait boyutlarda bir kutu içerisine 3-4 cm yüksekliğinde yayılır. Kutuya yerleştirilen çiçeğin en ince ayrıntılarına kadar işleyecek biçimde, özenli bir biçimde çiçeğin üstü yine üç-4 cm kum ile kapatılır. Bu şekilde kuruttuğumuz çiçeğin cinsine göre 3-5 hafta arasında kurutma işlemi tamamlanır.

Borax ile Kurutma

Kumda kurutma yöntemiyle aynı biçimde uygulanır fakat kumdan daha hafif olan borax çiçeğin şeklinin bozulmaması için tercih edilmektedir. kuruluşa süreci iyi takip edilmeli kuruma gerçekleşince çiçeğimiz borax sebebi ile oluşabilecek lekelerden korunmak için bir fırça yardımıyla iyice temizlenmelidir.

Silisyumm ile Kurutma4298_kurumus_cicek_2

Bu yöntemde gene kumda kurutma yöntemiyle aynıdır. lakin; kullanılan malzemede kurutma süresini yoğun şekilde kısaltan silisyum tercih edilmekte. Silisyum kurutma süresini çiçeğin cinsine göre 2 ile 10 güne kadar düşürmektedir. kuruluşa süresi kısaldığı için renk ve şekil daha iyi korunmaktadır. Silisyum kurutma işleminde kullanılan pahalı bir materyal olmasına rağmen kurutma işlemi sırasında aldığı nemden arındırılarak tekrar yine kullanılabilmektedir.

Mikro Dalga Fırında Kurutma

Mikro dalga fırınların geliştirilmesi ile kurutma işleminde kullanılan en yeni ve hızlı yöntemdir. Kurutma süresi dakikalar arasında gerçekleştiği için renk ve şeklin en üst seviyede korunduğu metod şu an bu yöntemdir. fakat kuruluşa süresi çok fazla kısa bulunduğu için sürenin ayarlanması biraz kolay değildir. bitki öz suyu şayet kurutma işleminde normalden az ise iyi netice vermeye bilir yada biraz çok tutulursa gene arzulanan kurutma derecesi elde edilemeyebilir. yine de bu yöntem neredeyse tüm çiçeklerde etkili sonuç vermektedir. Yapılacak denemelerle kurutma süresindeki en uygun süre tespit edilecektir.

kelime sayısı: 674

gelin çiçeğinizi kurutarak ömür boyu saklayın

kategoriler:   Bütün Yazılar, dekorasyon, Düğün fikirleri, düğün süslemeleri

Yorumlar

Üzgünüm bu konu için yorumlama kapalı !!!

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com